מטרת הספר "פינגי והגוזל" היא לעודד נתינה בחברה הישראלית. הספר עומד כנגד האמירה "אני לא פראייר".
מבוא לספר:
הנתינה מעצבת את אישיותו של הנותן ומעצימה אותו במספר תחומים:
בתחום הרגשי- היא מעניקה לו תחושת סיפוק, שמחה, נאהבות, בטחון ועוצמה.
בתחום הקוגנטיבי- היא מפתחת בו מודעות והבנה כי מעשיו משפיעים על סביבתו.
בתחום החברתי- היא מעודדת שייכות, אכפתיות, ערבות הדדית ומעורבות חברתית.
חברה המבוססת על מידת הנתינה היא חברה מאוחדת וחזקה יותר. החינוך לנתינה מתחיל מן הגיל הרך, המאופיין באנוכיות ודאגה לעצמי. הקניית המידה לילדים מתבצעת במספר דרכים: דוגמא אישית של ההורים והדמויות המשמעותיות בחייהם של הילדים, זימון התנסויות של הילדים בחוויית הנתינה ועידוד מעשים של נתינה תוך יצירת תחושה טובה לנותן והבנה שמי שנותן הוא גם מקבל.


המסרים החינוכיים והפנמתם:
העלילה בסיפור מותחת, שזורה בהומור ומעוררת בקרב הקוראים רגשות הזדהות עם גיבורי הסיפור. אולם, מטרתו העיקרית של הסיפור היא להפנים את מידת הנתינה בקרב הקוראים הצעירים. לשם כך, נוספו בסוף הספר הפעלות על הסיפור המיועדות למשפחה (או לגן או לביה"ס).
​​​​​​​ההפעלות מחולקות לארבעה תחומים:
משימה, יצירה, דיון, הרגשה.
ראשי תיבות- "מידה".
להפנמת המידה, יש להפעיל את הילדים בארבעה תחומים אלו החופפים לרובד ההתנהגותי, החוויתי, השכלי והרגשי של הילדים. ההורים, כמובן, מוזמנים להוסיף הפעלות משלהם ע"פ שיטה זו.   


איורי הספר:
איורי הספר הם יצירת אמנות חדשנית וייחודית בפני עצמה. הציירת והאמנית ציבי וקסמן יצרה את כל איורי הספר באמצעות גרגירי חול. אמנות הציור בחול משלבת זריקת גרגירי חול על גבי מסך זכוכית מואר ועיצובם עד לכדי תמונה.
ספר זה הוא ראשון מסוגו בעולם, הן בכך שאיורי החול מוצגים לראשונה על גבי נייר מודפס והן בשימוש בגרפיקה ממוחשבת לצביעת האיורים.


האומנית וקסמן: "בעיניי, לכל גרגיר חול יש מקום בעולם ואם הוא יונח במקום הנכון הרי הוא חלק מיצירה מדהימה. כל אדם, אף הפשוט ביותר, הינו חלק מפסיפס אנושי מושלם. עליו רק למצוא את מיקומו הנכון, להתעצם ולהפוך מאיש "חול" פשוט ליצירת פאר מופלאה."
Coi בניית אתרים
דף הבית